چه چیزی اسپیرولینا را به یک "سوپرفود یا ابر غذا" تبدیل می‌کند؟

اسپیرولینا یک جلبک سبز-آبی آب‌های شور است که در دریاچه‌ها و استخرهای آب شیرین نیز رشد می‌کند. اسپیرولینا یک مکمل غذایی طبیعی است که حاوی بسیاری از مواد مغذی ضروری از جمله ویتامین‌ها به ویژه ویتامین‌های گروه ب، ویتامین آ، ویتامین ای و ویتامین کا، مواد معدنی به ویژه آهن و منیزیم، بتا-کاروتن، گاما لینولئیک اسید، اسیدهای آمینه ضروری، آنتی اکسیدان‌ها و امگا 3 و 6 است. همچنین در مقایسه با منابع دیگر سرشار از کلسیم، فسفر و پتاسیم است و میزان پروتئین بالایی دارد. علاوه بر این، این گیاه چند سلولی حاوی مواد مغذی دیگری مانند کلروفیل و فایکوسیانین است که به از بین بردن سموم و تقویت سیستم ایمنی در طولانی مدت کمک می‌کنند.

داشتن این مقدار مواد مغذی در حجم کم و با کالری نزدیک به صفر، اسپیرولینا را به یک غذای فوق‌العاده تبدیل کرده است.

غذای فضایی چیست؟

امروزه غذاهای فضایی شبیه به غذاهایی است که هر روز بر روی زمین می‌خوریم. این غذاها شامل سبزیجات، دسرهای یخ زده، مواد غذایی یخچالی، میوه‌ها و لبنیات است. اگر چه میزان کالری مورد نیاز برای فضانوردان از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما متخصصان تغذیه این اطمینان را می‌دهند که این غذاها ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز ‌آن‌ها را تامین می‌کند. غذاهای فضایی نیاز دارند که آب آن‌ها خارج شود و فرآیند آماده سازی آن‌ها متفاوت است.

با توجه به اینکه یک ماموریت فضایی می‌تواند ماه‌ها طول بکشد باید مواد غذایی به گونه‌ای طراحی و بسته بندی شوند تا از خراب شدن آن‌ها جلوگیری شود. بنابراین به طور کلی از مواد بسته بندی شده تحت خلا و یخ زده استفاده می‌شود که در هنگام بسته بندی نیز آب آن‌ها خارج شده است.

اسپیرولینا مورد تائید ناسا قرار گرفته است!

آژانس ملی هوانوردی و فضایی (ناسا)، مطالعات مربوط به اسپیرولینا را به عنوان یک ماده غذایی بالقوه برای سفرهای فضایی انجام داده است. هدف از این مطالعات این بود که فضانوردان غذاهایی را مصرف کنند که سرشار از مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی باشند. اسپیرولینا منبع غنی بتاکاروتن است که به بهبود بینایی چشم کمک می کند و پروتئین طبیعی بسیار بالایی دارد. این پروتئین  18 اسید آمینه از 22 اسید آمینه مورد نیاز بدن را دارد و همچنین این ماده غذایی به راحتی هضم می شود. استفاده درست از آن تامین مواد مغذی را تضمین می‌کند. همچنین، محتوای غنی از آهن طبیعی و اسید فولیک اسپیرولینا نه تنها به بالا رفتن سطح هموگلوبین در خون کمک زیادی می‌کند، بلکه به نظر می رسد که شصت برابر قابل جذب تر از کپسول‌های طبیعی آهن است.

ناسا اسپیرولینا را به عنوان غذای فضایی انتخاب کرده است!

اسپیرولینا شهرت روزافزون خود را به عنوان یک غذای فضایی مدیون این واقعیت است که فقط مقدار کمی اسپیرولینا برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن کافی است، بنابراین حجم زیادی اشغال نمی‌کند. در دهه 1970، توسط ناسا مشخص شد كه اسپیرولینا در حقیقت یك انتخاب ایمن و عملی از مواد غذایی است كه می تواند به راحتی به فضا انتقال داده شود. ترکیب اسپیرولینا با تمام آن باکتریهای خوراکی و میکروارگانیسم‌هایی که دارد، چیزی است که باعث می شود اسپیرولینا یکی از سودمندترین غذاهای در دسترس بشر باشد. بنابراین مسافران فضایی می توانند سبک سفر کنند و همچنین اطمینان داشته باشند که از نظر کیفیت و کمیت مواد غذایی به خطر نمی افتند. این همان چیزی است که اسپیرولینا را برای حمل و مصرف بسیار راحت می کند. علاوه بر این، انرژی را افزایش می‌دهد، کاملاً  مغذی است، به دلیل عملکرد آنتی اکسیدانی سموم را از بدن ما خارج می کند و هضم آن نیز بسیار آسان است. از این رو، به هیچ وجه انتخاب بدی برای افرادی نیست که هفته ها و ماه ها در فضا با هم سفر می‌کند.


همچنین یک غذای سالم فوق‌العاده است!

اسپیرولینا به درمان انواع مشکلات مانند مشکلات مربوط به سیستم قلبی عروقی، آلرژی، دیابت، التهاب و ایمنی بدن کمک می‌کند. همچنین به هضم غذا، تنظیم فشار خون و سطح کلسترول کمک می‌کند. این ماده دارای خواص درمانی زیادی است و از قرن ها قبل توسط مردم به عنوان بخشی از رژیم غذایی آن‌ها مورد استفاده قرار می گرفته تا باعث تقویت انرژی و استقامت آن‌ها شود. بنابراین اسپیرولینا از سلامت خوبی برخوردار است و یک مکمل فوق العاده ایمن است که تقریباً توسط افراد در همه گروه های سنی و اقشار مصرف می شود.