خواص بی نظیر اسپیرولینا اسپيرولينا يك جلبك سبز آبي رشته اي بدون هتروسيست مي باشد كه نخ مانند بوده و ساكن نواحي كم عمق و قليايي درياها و درياچه ها مي باشد كه در مناطقي مانند مكزيك و آفريقا به عنوان غذا مورد استفاده قرار مي گيرد.

اسپيرولينا شامل 62درصد اسيد امينه بوده و سرشار از ويتامينB12  مي باشد و شامل رنگدانه هاي فتوسنتزي زانتوفيل و كاروتن است.اسپيرولينا داراي ديواره نرم است كه شامل تركيبي از قندها و پروتيين مي باشد و اختلاف آن با ساير جلبك ها در راحت هضم بودن ديواره سلولي آن است و داراي خواص ضد ويروسي، ضد سرطاني و تقويت سيستم ايمني مي باشد در حالي كه اثر نامطلوبي  بر روي سلولهاي انسان ندارد.

اسپیرولینا به‌ عنوان یکی از فوق‌العاده‌ترین غذاها و شاید مغذی‌ ترین غذای جهان، طوفان جهان را به خود اختصاص داده است. این جلبک به طور طبیعی در بسیاری از کشورها از جمله مکزیک، آفریقا و هاوایی موجود است.

خواص بی نظیر اسپیرولینا

تاثیر اسپیرولینا بر کاهش وزن :

معمولا افراد وقتی مقدار کالری کم تری مصرف کنند و میزان بیش تری کالری بسوزانند، وزن کم می کنند. اسپیرولینا یک ماده غذایی کم کالری با مواد مغذی بالا است که این مقدار بالای مواد مغذی در میزان کمی از پودر آن وجود دارد. 

وارد کردن اسپیرولینا در رژیم غذایی ممکن است به کاهش وزن افراد کمک کند، بدون این که مواد مغذی را از رژیم خود حذف کنند. نتایج یک آزمون کنترل شده با دارونما در سال 2016 نشان داد که اسپیرولینا ممکن است به کنترل وزن کمک کند. در این مطالعه، افرادی که اضافه وزن داشتند و به طور منظم برای 3 ماه اسپیرولینا می خوردند، بهبود شاخص توده بدنی یا BMI را نشان دادند.

خواص اسپیرولینا برای کنترل دیابت :

اسپیرولینا به عنوان راهی برای کنترل علائم دیابت شناخته می شود. اما قبل از این که پزشکان آن را توصیه کنند، نیاز به تحقیقات بیش تری وجود دارد. یک بررسی در سال 2018 نشان داد که مکمل اسپیرولینا سطح قند خون ناشتا را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

 قند خون ناشتا یک مشکل شایع در مبتلایان به دیابت نوع 1 و 2 است. این نشان می دهد که مکمل های اسپیرولینا ممکن است به افراد در کنترل دیابت کمک کند. این نتایج نشان می دهد که اسپیرولینا را می توان به عنوان یک مکمل غذایی برای کنترل دیابت نوع 2 در نظر گرفت. یک مطالعه روی حیوانات در سال 2017 از این ایده پشتیبانی کرد که اسپیرولینا ممکن است به کنترل دیابت کمک کند.

مبارزه با کم خونی با اسپیرولینا :
کم خونی وضعیتی است که معمولا ناشی از نبود آهن کافی در بدن است. همیشه برای جلوگیری از بیماری کم خونی، به ما توصیه شده است که رژیم غذایی خود را با غذاهای حاوی مقادیر فراوان آهن مانند : جگر، سویا و اسفناج غنی نماییم .

 با این حال ، اگر آهن با پروتئین و ویتامین C همراه نباشد ، هضم و سرعت جذب آن پایین می آید. بنابراین، به سادگی و با مصرف معمولی غذاهای غنی از آهن، ما فواید آنها را دریافت نخواهیم کرد. به بیان دیگر، اسپیرولینا نه تنها حاوی مقدار آهن بیشتری از جگر است، بلکه حاوی مقادیر زیادی پروتئین و کلروفیل خون ساز نیز می باشد. هضم و جذب میزان آهن آن نیز بسیارعالی است، بنابراین می توان گفت که اسپیرولینا در مبارزه با کم خونی بسیار موثر می باشد.

 تقویت سیستم ایمنی بدن با مصرف اسپیرولینا :
اگر خیلی زود دچار سرماخوردگی، آنفلوانزا یا ناخوشی‌های روزمره می‌شوید لازم است که سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کنید. برای این کار اسپیرولینا به شما کمک می‌کند. چون سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هاست که سیستم ایمنی بدن را قدرتمند می‌سازد. به عقیده محققان آمریکایی مصرف اسپیرولینا سلامت سلول‌های سیستم ایمنی افراد سالم را به میزان 13 برابر افزایش می‌دهد.

پاکسازی عروق با اسپیرولینا
گرفتگی عروق یک مشکل بزرگ است، اسپیرولینا حاوی سطوح بالایی از اسیدهای چرب ضروری است، از جمله اسید آلفا لینولنیک امگا ۳ EFA که سطح چربی در جریان خون را تنظیم می کند و سلامت کلی قلب و عروق را بهبود می بخشد. خواص اسپیرولینا دارای مزایای کاهش LDL، کلسترول بد و افزایش HDL، کلسترول خوب است، بنابراین خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

بهبود دستگاه گوارش با مصرف اسپیرولینا

 اسپیرولینا به هضم و جذب سایر مواد مغذی کمک می کند. این باعث می شود پودر اسپیرولینا خام به ماده ایده آلی برای بسیاری از میان وعده های سالم تبدیل شود. اسپیرولینا دارای مزایای کاهش LDL، کلسترول بد و افزایش HDL، کلسترول خوب است، بنابراین خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.
اسپیرولینا حاوی باکتری های سالمی است که برای عملکرد صحیح دستگاه گوارش مورد نیاز است، به این ترتیب به سیستم شما کمک می کند تا مواد مغذی مورد نیاز بدن را جذب کند. خواص اسپیرولینا همچنین یبوست را تسکین می دهد بنابراین به شما کمک می کند تا به راحتی مدفوع کنید و از استرس بیشتر بر سیستم گوارشی شما جلوگیری می کند.

کاهش فشارخون به کمک جلبک اسپیرولینا
در تحقیقات گذشته تاثیر مثبت اسپیرولینا بر فشارخون مشاهده شده بود. در مطالعه اخیر محققان درصدد بودند تا جزئیات بیشتری را در این رابطه کشف کنند. یافته های حاصل از این مطالعه در مجله Hypertension منتشر شده است.
نتایج این پژوهش نشان داد که اسپیرولینا از طریق اکسید نیتریک (NO) سبب انبساط شریان‌ ها می ‌شود. NO در حفظ فشارخون در محدوده طبیعی نقش دارد. در بسیاری از بیماران مبتلا به فشارخون بالا عملکرد NO مختل شده است. تحقیقات بیشتر نشان داد پپتیدی به نام SP6 در اسپیرولینا وجود دارد که سبب افزایش NO و در نتیجه کاهش فشارخون می ‌شود.


برای تائید نتایج حاصل از مطالعه فوق باید تحقیقات بیشتری انجام شود. اگر این یافته‌ ها تائید شوند می ‌توان از اسپیرولینا در کنار سایر داروها به منظور کاهش فشارخون استفاده کرد. تا آن زمان توصیه می ‌شود بیماران مبتلا به فشارخون بالا بدون مشورت با پزشک از مصرف هر نوع مکمل و یا قطع داروهای خود خودداری کنند.